„B” kategória
a) A 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amelyben a vezetőülésen kívül legfeljebb nyolc állandó ülőhely van.
b) Az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó (könnyű) pótkocsiból álló járműszerelvény. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 4250 kg.
c) Az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó (nehéz) pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vontató jármű saját tömegét. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 3500 kg.
A jelentkezés feltételei:
- A 16 és 1/2 éves korhatár betöltése
- Legalább általános iskolai, vagy annál magasabb iskolai végzettség igazolása bizonyítvánnyal
- Jelentkezési lap kitöltése.
- Az elméleti tanfolyamdíj befizetése
- Képzési szerződés megkötése. Ha a tanuló 18 évnél fiatalabb, az autósiskolával kötött szerződést a szülővel, törvényes képviselővel is alá kell íratnia.
- Ha valamely más kategóriából már rendelkezik vezetői engedéllyel, akkor a vezetői engedély másolatának leadása.
- Orvosi alkalmasságról szóló igazolás (1. csoportú) leadása. A kiállítás dátuma nem lehet későbbi a tanfolyam kezdeténél!!!!!
A tanfolyam minimális óraszámai:
Elméleti képzés (28 óra)
- Közelekedési ismeretek (KRESZ): 20 óra
- Szerkezeti és üzemeltetési ismeretek (műszaki): 4 óra
- Járműkezelés elmélete (vezetéselmélet): 4 óra
Gyakorlati képzés (30 óra)
- Járműkezelés (rutin): 9 óra
- Városi vezetés: 14 óra +vizsga
- Országúti vezetés: 4 óra
- Éjszakai vezetés: 2 óra
Vizsgára mehet:
- Elméleti vizsgára bocsátható az a tanuló, aki az elméleti tanfolyamot elvégezte. (Hiányzás esetén pótfoglakozáson kell résztvenni). Elméleti vizsga a 17. életév betöltése előtt 3 hónappal tehető.
- Járműkezelési vizsgára az bocsátható, aki kötelező járműkezelési órán részt vett, és a 17. életévét betöltötte.
- Forgalmi vizsgára az bocsátható, aki a főoktatás előírt feladatait teljesítette, az előírt minimum óraszámot levezette.
A vizsgaigazolás az utolsó sikeres vizsga utáni 4. munkanapon személyesen (vagy meghatalmazással) vehető át. A vezetői engedély az okmányirodánál az igazolás bemutatása után vehető át, vagy postai úton lakcímre kérhető.
A vizsgaigazolás kiadásához a tanulónak el kell végeznie egy közúti elsősegélynyújtás tanfolyamot is, majd az ott kapott igazolványt az NKH-nál be kell mutatni.(célszerű legkésőbb a forgalmi vizsgáig)
Fontos:
A vezetői jogosultság első alkalommal történő megszerzésénél kezdő vezetői engedély kerül kiadásra, amellyel 2 évig pótkocsi nem vontatható, és a 18. életév betöltéséig külföldön nem használható.